Pred jutrišnjo otvoritvijo canneskega filmskega festivala z zgodovinskim spektaklom Robin Hood, objavljam pregled druge tretjine tekmovalcev za zlato palmo. Žal ne bom utegnil podrobneje obravanavati festivalskega dogajanja na blogu, se bom pa potrdil biti ažuren preko Twitter-ja ali Buzz-a.
Če sem v prejšnjem postu obdelal francoske kandidate, bom tokrat azijske, kamor sem strpal tudi Rusijo, ker jo je velik del pač na tisti celini.
Im Sang-soo, vse bolj uveljavljeni južnokorejski režiser, se s Služkinjo (Ha-nyeo) v Cannesu letos predstavlja prvič. V remaku korejskega filma iz leta 1960 spremljamo hišno pomočnico, zaposleno pri bogati družini, ki se spusti v afero s svojim šefom in s tem povzroči pravi kaos.
Priznani japonski režiser, Takeshi Kitano, je v Cannesu sodeloval šele enkrat, leta 1999 z Kikujirovim poletjem. Tokrat nam predstavlja kriminalno dramo Nezaslišano (Autoreiji) s katero nam omogoča vpogled v japonsko podzemlje in življenje njihove slovite mafijske združbe, kjer se različni klani borijo za prevlado.
Stric Boonmee, ki se spomni prejšnjih življenj (Loong Boonmee Raleuk Cha) je tajska komedija o človeku, ki se po odpovedi ledvic odloči svoje poslednje dni preživeti na podeželju med najbližjimi. Obiščeta ga tudi duh pokojne žene in izgubljeni sin. Film je režiral Apichatpong Weerasethakul, dobitnik velike nagrade žirije v Cannesu leta 2004 za Tropsko malarijo in zmagovalec sekcije Poseben pogled leta 2002.
Dobitnik velike nagrade žirije v Cannesu leta 2005, kitajski režiser Wang Xiaoshuai, se letos na azurno obalo vrača z Chongqingškim bluzom (Rizhao chongqing) o pomorskem kapitanu Linu, ki so po 6-mesečni odsotnosti vrne domov in izve, da je policija ustrelila njegovega 25-letnega sina. Med raziskovanjem ozadja dogodkov ugotovi, da je o njem pravzaprav vedel zelo malo in dojame posledice njegove prepogoste odsotnosti.
Svetovno priznani režiser, Nikita Mikhalkov, je Rusiji prinesel tri nominacije za tujejezičnega oskarja. Sleparsko sonce ga je leta 1994 tudi prejel, isti film pa mu je v Cannesu prinesel veliko nagrado žirije. Zlato palmo bo tokrat skušal osvojiti z njegovim nadaljevanjem, Sleparsko sonce 2 (Utomlyonnye solntsem 2). Ruski oficir Sergei Kotov, ki ga je upodobil kar režiser sam, se je izognil smrti in jo še naprej izziva na fronti druge svetovne vojne.
Zadnji azijski izdelek v tekmovalnem programu letošnjega canneskega festivala je južnokorejski Poezija (Shi), Lee Chang-donga. V njem spremljamo 60-letno predmestno gospo, ki se začne zanimati za poezijo.
Ni komentarjev:
Objavite komentar